סורגים נגד פריצות

הרבה אנשים לא שמים לב להבדלים בין סורגים נגד פריצות וסורגים נגד נפילות, מבחינתם סורגים הם סורגים ואמורים לשמש לשתי המטרות, אך זהו לא המצב באמת.

לא כל סורגים נגד נפילות, משמשים גם כסורגים נגד פריצות, ולכן חשוב לשים לזה לב ולבדוק מה מקבלים בדיוק תמורת המחיר שמשלמים. לפעמים אנשים מתפתים למחיר טיפה יותר זול ולוקחים מוצר ברמה מאוד ירודה רק כדי לחסוך כמה שקלים.

מי זקוק לסורגים נגד פריצות ונפילות?​

סורגים נגד פריצות מיועדות לכמה סוגי דיירים:

  • קודם כל כמובן, לבתים פרטיים שזה בגדר חובה.
  • כמו כן, דיירים בבניינים – החשיבות של סורגים נגד פריצות היא בעיקר בקומת הקרקע (דירות גן), קומה ראשונה, ואולי אף קומה שניה.
  • כמו כן בחלק מהבניינים גם קומה אחרונה כאשר ישנה גישה מן הגג.

אז מהו סורג נגד פריצות ?​

לפני שנתחיל, חשוב לציין כי גם סורג נגד פריצות חייב לעמוד בתקן 1635 של מכון התקנים (ניתן לקרוא יותר על זה כאן)

יש האומרים שסורגים נגד פריצות אמורים להיות עבים יותר, כלומר אם סורגים נגד נפילות צריכים להיות בעובי של 5 מ"מ לפחות סורגים נגד פריצות צריכים להיות בעובי של 12 מ"מ לפחות, אולם אל תתנו לנתון זה להטעות אתכם – העובי לא קובע ! יכול להיות שימכרו לכם סורגים עבים אך החומר שממנו הוא עשוי לא יעילים מספיק נגד פריצות.

למה הכוונה חומר ? היום יש הרבה חברות בשוק, חלקם מוכרים דמוי סורג, כלומר סורג מאלומיניום, סורג ממתכת, ואפילו סורג מברזל אבל ברזל חלול (כלומר לא מלא מבפנים). המשמעות היא סורג חלש בהרבה, שגם אם יהיה עבה, נוכל לפרוץ אותו די בקלות. לכן חשוב מאוד לוודא שמוכרים לכם סורג מברזל מלא בלבד !!

שתי נקודות חשובות :

1. עולה הרבה הטענה שסורג עבה לפחות מרתיע פורצים – טענה זו אינה נכונה בעליל. פורצים מקצועיים היום יודעים לזהות את סוג הסורג שעומד מולם, וגם אם לא, מספיק להם רגע רק לחוש את הסורג בשביל לדעת תוך כמה שניות הם פורצים אותו, מסקנה : לא רוכשים סורג עבה למראית עין.

2. למרות כל הנאמר כאן, בסופו של דבר כל סורג ניתן לפרוץ. ההבדל הוא בהתרעה ובזמן הפריצה. ככל הסורג יותר מותאם לפריצות, הוא גם ירתיע יותר ויזמין פחות את הגנב אשר יעדיף מקום "נוח" יותר. 

מה לגבי התקנת סורגים נגד פריצות?​

ההתקנה הינה חלק אינטגרלי מהתהליך. לכן גם אם רכשתם את הסורג הנכון – בהתקנה לא טובה לא עשיתם כלום. חשוב מאוד שתהיה התקנה מקצועית, כזו שלא ניתן לפרוץ בקלות.